poniedziałek, 10 maja 2010

Żuk leśny
Żuk leśny (Anoplotrupes stercorosus) spełnia ważną rolę w rozkładzie ściółki leśnej i odchodów dzikich zwierząt. Larwy żuka leśnego żywią się częściowo rozłożoną ściółką, którą dorosłe chrząszcze zakopują w glebie w postaci zlepków lęgowych. Te zlepki wzbogacają glebę w materię organiczną. Wielu badaczy twierdzi, że poprzez drążenie chodników i zakopywanie zlepków chrząszcze nie tylko nawożą glebę, ale i zwiększają przesiąkliwość i przewiewność. Dorosłe osobniki żywią się odchodami zwierząt, opadłymi liśćmi, owocnikami kapeluszowych grzybów. Na swoim ciele przenoszą zarodniki i fragmenty grzybów leśnych.

11 komentarzy:

 1. Zdjęcie nr1 - bardzo udane! Niełatwo wyostrzyć defilującego żuka.

  OdpowiedzUsuń
 2. dziękuję Rado:) jednak małe sprostowanie,ten żuk przez kilka minut pięknie mi pozował,wcale nie uciekał;)

  OdpowiedzUsuń
 3. A jednak wygląda jakby maszerował!

  OdpowiedzUsuń
 4. To są jedne z moich ulubionych leśnych stworzonek!!! :-)
  Ślicznie zapozował do fotografii :-)

  Tak przy okazji. Zwróćcie, proszę uwagę na porzucone w lasach puszki po piwie, zuki zwabione zapachem piwa wchodzą do tych puszek, ale już niestety nie potrafią z nich wyjść ..... Potem można już tylko wysypać je z takiej puszki, zabierając ją jako smieć z lasu .... :-(
  Chyba, że jeszcze któryś z żuków żyje, to odzyska w ten sposób wolność.

  OdpowiedzUsuń
 5. Piękny ten żuczek, a lubię go za to że dość często można go spotkać. Choć przeważnie, to mam zastrzeżenia co do jego menu ;-)

  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. A ja ostatnio w puszce po piwie przyniosłam do domu takiego żuka i włożyłam z innymi do worka.Rano worek szeleszczał,przestraszyłam się...Żuczek próbował się wydostać,wzięłam go więc w słoik w wrócil szczęśliwie z powrotem do lasu:)

  OdpowiedzUsuń
 7. W Lesie Kabackim żuki leśne są niestety rozdeptywane przez nieuważnych turystów i bezceremonialnie rozjeżdzane przez wszechobecnych rowerzystów.

  OdpowiedzUsuń
 8. tak jest pożyteczny ale nie lubię dodykać się do taich owadów.

  OdpowiedzUsuń
 9. A co jedzą tak dokładniej żuki, bo mam jednego w słoiku i nie chcę żeby mi zdechł

  OdpowiedzUsuń
 10. Witaj mam pytanie co to oznacza jak ten zuczek lezy dogory nogami na drodze czasami im patykiem pomoge nie ktore chca tego niektore nie pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń