poniedziałek, 10 maja 2010

Żuk leśny
Żuk leśny (Anoplotrupes stercorosus) spełnia ważną rolę w rozkładzie ściółki leśnej i odchodów dzikich zwierząt. Larwy żuka leśnego żywią się częściowo rozłożoną ściółką, którą dorosłe chrząszcze zakopują w glebie w postaci zlepków lęgowych. Te zlepki wzbogacają glebę w materię organiczną. Wielu badaczy twierdzi, że poprzez drążenie chodników i zakopywanie zlepków chrząszcze nie tylko nawożą glebę, ale i zwiększają przesiąkliwość i przewiewność. Dorosłe osobniki żywią się odchodami zwierząt, opadłymi liśćmi, owocnikami kapeluszowych grzybów. Na swoim ciele przenoszą zarodniki i fragmenty grzybów leśnych.

10 komentarzy:

 1. Zdjęcie nr1 - bardzo udane! Niełatwo wyostrzyć defilującego żuka.

  OdpowiedzUsuń
 2. dziękuję Rado:) jednak małe sprostowanie,ten żuk przez kilka minut pięknie mi pozował,wcale nie uciekał;)

  OdpowiedzUsuń
 3. A jednak wygląda jakby maszerował!

  OdpowiedzUsuń
 4. To są jedne z moich ulubionych leśnych stworzonek!!! :-)
  Ślicznie zapozował do fotografii :-)

  Tak przy okazji. Zwróćcie, proszę uwagę na porzucone w lasach puszki po piwie, zuki zwabione zapachem piwa wchodzą do tych puszek, ale już niestety nie potrafią z nich wyjść ..... Potem można już tylko wysypać je z takiej puszki, zabierając ją jako smieć z lasu .... :-(
  Chyba, że jeszcze któryś z żuków żyje, to odzyska w ten sposób wolność.

  OdpowiedzUsuń
 5. Piękny ten żuczek, a lubię go za to że dość często można go spotkać. Choć przeważnie, to mam zastrzeżenia co do jego menu ;-)

  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. A ja ostatnio w puszce po piwie przyniosłam do domu takiego żuka i włożyłam z innymi do worka.Rano worek szeleszczał,przestraszyłam się...Żuczek próbował się wydostać,wzięłam go więc w słoik w wrócil szczęśliwie z powrotem do lasu:)

  OdpowiedzUsuń
 7. W Lesie Kabackim żuki leśne są niestety rozdeptywane przez nieuważnych turystów i bezceremonialnie rozjeżdzane przez wszechobecnych rowerzystów.

  OdpowiedzUsuń
 8. tak jest pożyteczny ale nie lubię dodykać się do taich owadów.

  OdpowiedzUsuń
 9. A co jedzą tak dokładniej żuki, bo mam jednego w słoiku i nie chcę żeby mi zdechł

  OdpowiedzUsuń