poniedziałek, 24 maja 2010

Ścierwica

 
 
Bardzo sympatycznie wyglądająca i trochę ospała ścierwica (Sarcophaga sp.) podczas posiłku na mniszku.


U muchówek tych można zauważyć  interesującą różnorodność strategii zdobywania pokarmu przez stadia larwalne. Larwy poszczególnych gatunków mogą żerować na różnych szczątkach organicznych (odchody, padlina), żywicielami mogą być także dżdżownice, ślimaki lądowe, owady  oraz różnorodne ssaki z człowiekiem włącznie. W Polsce występuje około 130 gatunków ścierwic.

5 komentarzy:

 1. Ha, żuk GNOJARZ to przy niej pikuś ;-) Ścierwica, niezła nazwa, ale skoro adekwatna ;-) to niech i taka będzie :-)

  Ja mam pośród grzybów gnojanki, to nie powinnam wybrzydzać, no nie?

  OdpowiedzUsuń
 2. W ładnym otoczeniu nawet mucha zyskuje na urodzie.

  ps.
  Czy to to samo co ścierwica mięsówka?

  OdpowiedzUsuń
 3. Początkowo myślałem,że to mięsówka,ale trochę poszperałem i teraz nie jestem już tego taki pewien,gatunki są podobno praktycznie nie do oznaczenia ze zdjęcia.W każdym razie bardzo podobna.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie znalazłem informacji, czym właściwie różnią się te gatunki. Zaczynam podejrzewać, że wyłącznie nazwą ;) Taki branżowy żart entomologiczny, żeby mogli się ponabijać z laików, a przy okazji rozpoznać swojaka ,,z dużej odległości" ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Co do ścierwic to sądzę że mamy nie tyle do czynienia z gatunkami, co z odmianami, tudzież z zaobserwowanymi i opisanymi jako nowy gatunek mutacjami, które jednak nie miały swoich konsekwencji dla całego rodzaju.

  OdpowiedzUsuń