wtorek, 4 maja 2010

Szerszeń europejskiSzerszeń podczas zbierania materiału do budowy gniazda. Jeden z niewielu krajowych owadów, przed którym człowiek czuje prawdziwy respekt. Niestety, lęk ten staje się częstą przyczyną bezmyślnego tępienia tych pięknych i pożytecznych zwierząt. Nie każdy o tym wie, ale szerszenie są przeważnie mniej agresywne od os i trudniej sprowokować je do ataku. Nie mniej jednak w kontakcie z nimi ze zrozumiałych względów  lepiej zachować ostrożność.

Przyczyną coraz częstszych kontaktów człowieka z osami, takimi jak szerszenie, jest nasza ciągle pogłębiająca się ingerencja w ich środowisko. W naturalnych warunkach szerszenie gniazdują w dziuplach starych drzew. Przy kurczącej się z roku na rok powierzchni lasów, coraz trudniej o taką siedzibę. Z tego powodu młode królowe wylatują z lasu szukając innych miejsc do założenia kolonii. Najlepsze okazują się wówczas stare, najczęściej drewniane strychy i poddasza. Podobnie jak w dziupli jest w nich sucho i panuje w miarę stała temperatura.

4 komentarze:

 1. W zeszłym roku miałem inwazję szerszeni. Gdzieś niedaleko mieszkają. najpierw użarły żonę w palec. Straszny ból. Potem zalatywały do krzaków bzu przed domem. Zasmakował im spływający z ułamanych gałązek soczek. Codziennie z 10 szerszeni zajadało się od rana do wieczora. Piękne owady. A Jakie mają mocne szczęki. Po prostu przecinają łyko drzewa. Niestety, aby uniknąć zagrożenie żądleniem musiałem wyciąć ten bez pozbawiając ich obiadów :(

  OdpowiedzUsuń
 2. No to mieliście okazje przyjrzeć się trochę bliżej szerszeniom i poznać nieco ich zwyczaje ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Pewien trend pozostawiania drzew dziuplastych występuje obecnie w polskim leśnictwie. Na pewno w moich stronach, w Wielkopolsce. Widuję wiele drzew oznakowanych dla tych celów np. zieloną literą E. Ma to na celu zapewnienie dziupli dla ptaków gnieżdżących się w dziuplach. Może i szerszenie na tym skorzystają?

  OdpowiedzUsuń
 4. Na widok wyłącznie zdjęcia mam już potworne drgawki, nie cierpię szerszeni, a w zasadzie wszystkich owadów. Dezynsekcja to u mnie konieczność. Jeśli masz podobnie, sprawdż tę ofertę, korzystam regularnie i na jakiś czas faktycznie działa.

  OdpowiedzUsuń