wtorek, 25 maja 2010

Czosnek niedźwiedzi

  


Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) swoją nazwę zawdzięcza podpatrzonemu obyczajowi niedźwiedzi, które, po przebudzeniu z zimowego snu, miały w zwyczaju zjadać wielkie ilości pewnych zielonych liści, które pomagały im odzyskać siły i energię Były to liście dziko rosnącego czosnku niedźwiedziego – bogate źródło witamin, soli mineralnych oraz naturalnych antybiotyków.

Młode części rośliny (nie pozyskane oczywiście z naturalnych stanowisk) stanowią świetny dodatek do wiosennych surówek i na kanapki. Do dziś jest to popularne warzywo w krajach byłego Związku Radzieckiego, gdzie sprzedaje się liście i cebule tej rośliny na bazarach. Spożywany jest tam w formie świeżego warzywa oraz w formie solonej i kiszonej. Ostatnio w Niemczech popularność zdobywają krojone i solone liście czosnku niedźwiedziego zalane oliwą z oliwek.

1 komentarz:

  1. uff ulżyło mi, bo myślałem że zajadałem się liśćmi Czosnku niedźwiedziowego, a to był tylko czosnaczek pospolity - nie chroniony. Czasami człowiek już zapomina co i kiedy kosztował, zwłaszcza jak się z tym czymś nie ma kontaktu na co dzień.

    OdpowiedzUsuń