wtorek, 20 kwietnia 2010

Tarczownica bruzdkowana

 

Bardzo wysoka wrażliwość porostów na zanieczyszczenie powietrza atmosferycznego, zwłaszcza dwutlenkiem siarki, powoduje, że porosty (szczególnie porastające drewno) często wykorzystywane są jako wskaźniki czystości powietrza. Do oceny skażenia powietrza używa się tzw. skale porostowe, opracowane na podstawie występowania różnych gatunków porostów, różniących się między sobą wrażliwością na stężenie SO2.

Tarczownica bruzdkowana (Parmelia sulcata) jest porostem często spotykanym na terenie Polski, rośnie na korze drzew, martwym drewnie oraz skałach bezwapiennych. Wykształca listkowatą, niebieskawoszarą plechę, najczęściej w kształcie rozetki lub rosnącą nieregularnie. Głęboko wcinane odcinki stykają się brzegami lub nieco zachodzą na siebie. Na powierzchni plechy widać charakterystyczne szczeliny w postaci białych linii tworzących siateczkę, są to pseudocyfelle pełniące funkcje przewietrzające. Obecne są także wydłużone lub koliste soralia (organy rozmnażania wegetatywnego). Na dolnej stronie plechy liczne, czarne chwytniki.

4 komentarze:

 1. Porosty to wspaniała przygoda - ale trzeba mieć do nich naprawdę niezły sprzęt. Poza tym jest jeszcze kłopot z identyfikacją. Takiej ilości porostów jak w Skandynawii nie spotkałem nigdzie indziej.

  OdpowiedzUsuń
 2. przepraszam, co to za porost, farbuje dłonie na zielono, jest jak proszek , cieniutko porasta korę drzew ?

  OdpowiedzUsuń
 3. Możliwe,że w tym przypadku nie chodzi o porost,tylko o glon o nazwie pierwotek.

  OdpowiedzUsuń
 4. Biedrzyn ma rację na jakieś 70% - w grę może też wchodzić swoisty biofilm bakteryjny. Trzeba by mieć zdjęcia, a najlepiej próbki

  OdpowiedzUsuń