sobota, 7 stycznia 2017

Drugie życie drzewa


Publikacja ta to pozycja popularno-naukowa, a więc napisana tak, aby była przystępna dla nie-specjalistów. Lektura ta pozwoli na wejście w tajniki lasu i jego poznanie od środka. Wyjaśnienia terminów specjalistycznych ułatwiają poruszanie się po treści publikacji oraz pomagają zrozumieć pojęcia również używane w mediach, tak jak „różnorodność biologiczna” czy „ekosystem”. Każdy rozdział zakończony jest zwięzłym podsumowaniem, co jest ukłonem zarówno dla tych, którzy cierpią na chroniczny brak czasu, oraz tym, którzy będą chcieli przypomnieć sobie treść danego rozdziału. Duża ilość wykresów i zdjęć przyciągnie uwagę, i wyjaśni niejedną kwestię z ekologii lasu. Książka do czytania i do przeglądania.

Zakres wiedzy jaką poprzez tę publikację chcemy przekazać czytelnikowi zawiera całość cyklu związanego z zamieraniem drzewa oraz jego rozkładem i dawaniem życia innym organizmom. Opisane są również „zaburzenia” takie jak okresowo pojawiające się masowe pojawy kornika drukarza w lasach z udziałem świerka i ich wpływ na las i różnorodność biologiczną tego ekosystemu. Pozwala to na zrozumienie tego czym jest las naturalny i dlaczego w sporze o Puszcze Białowieską naukowcy tak bardzo są przeciwni wycince lasu.

Książka „Drugie życie drzewa” wydana została przez WWF Polska w 2004, mimo upłynięcia dwunastu lat od napisania tej publikacji, jej treść jest dalej aktualna. Miłej lektury!

Publikacja dostępna w wersji elektronicznej tutaj

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz