wtorek, 17 stycznia 2017

Bernd Heinrich - Wieczne życie. O zwierzęcej formie śmierci


Kiedy jeden z przyjaciół Bernda Heinricha poważnie zachorował, zapytał, czy Heinrich byłby gotów wyprawić mu „zielony pogrzeb” w swojej posiadłości w lasach Maine. To był impuls, który skłonił wybitnego biologa do rozważań nad zagadnieniem fascynującym go od dawna. Czym w świecie zwierząt jest śmierć? Jak różne gatunki traktują przechodzenie na drugą stronę? Czy poznanie procesów zachodzących w naturze może przynieść człowiekowi duchowe korzyści?

Żeby odpowiedzieć na te pytania, Heinrich obserwował niesamowite zachowania istot, których ludzie na ogół nie dostrzegają, a jeśli już, to często odwracają się z obrzydzeniem. Efektem tych obserwacji jest wyjątkowa książka, w której opisał tak niezwykłe – z naszego punktu widzenia – zdarzenie jak pogrzeb myszy wyprawiony przez chrząszcze grabarze. Zbadał też sposoby porozumiewania się kruków, które są „naczelnymi grabarzami” w krainach północnych, „niezamierzoną współpracę” wilków i dużych kotów, lisów i łasic, bielików i kowalików, które pomagają jedne drugim żerować w najtrudniejszym zimowym okresie. Przyjrzał się też uważnie temu, gdzie i w jaki sposób odwieczną i doniosłą rolę padlinożerców i grabarzy odgrywają ludzie, umożliwiając tym samym nie przemianę prochu w proch, lecz przemianę życia w życie. (czarne)

Tutaj szerzej opisana historia Bernda Heinricha oraz jego ojca Gerda.

3 komentarze:

  1. Brzmi ciekawie i faktycznie wyjątkowo. Chyba się skuszę.Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. To w sumie nie tak rzadki temat publikacji jak by się wydawało - choć ujęcie z tego co doczytałem świeże. Na pewno przeczytam.

    OdpowiedzUsuń
  3. Makromanie, to jak już będziesz miał to za sobą to daj znać czy warto i pożycz kurierem:)

    OdpowiedzUsuń