poniedziałek, 7 czerwca 2010

Turkuć podjadekTurkuć podjadek (Gryllotalpa gryllotalpa) jest jednym z największych krajowych owadów wszystkożernych z rzędu prostoskrzydłych. Posiada narząd gębowy gryzący, niezupełnie przeobrażone skrzydła złożone - skórzaste i krótkie. Odnóża przednie są szerokie i służą do grzebania. Długość ciała osobnika dorosłego wynosi około 6-7cm. Larwa jest bardzo podobna do postaci dorosłej. Jaja składane są w gniazdach w czerwcu - na głębokości ok. 20cm. W jednym gnieździe znajduje się nawet 300 jaj. W ciągu roku rozwija się jedno pokolenie tego gatunku. W glebie zimuje zarówno postać larwalna jak i postać dorosła zakopując się na głębokość 60 - 80 cm.


Przez działkowców turkuć uznawany jest za szkodnika, szkodliwość tego owada polega na mechanicznym uszkadzaniu korzeni roślin. Turkuć drąży korytarze wzdłuż rządka danej uprawy  a objawem jego działalności jest to iż, rośliny z uszkodzonym systemem korzeniowym nagle więdną, po czym zamierają. Dodatkowo turkuć  może podgryzać bulwy korzeniowe i kłącza - stad w nazwie „podjadek". Zdarza się, że owad uszkadza też owoce leżące na ziemi. Koniecznie trzeba zaznaczyć, ze owad ten est również pożyteczny ponieważ zjada spore ilości drutowców  i pędraków .

5 komentarzy:

 1. Zazdroszczę Ci tego turkucia. Sam nigdy nie widziałem w naturze - chyba go u mnie nie ma. A przydałby się bardzo skoro wcina pędraki.

  OdpowiedzUsuń
 2. Rado - poszukaj kogoś kto ma uprawy i porozkopuj w nich korytarzyki - prędzej czy później ale na turkucia trafisz. Można też poszperać po polach tuż po orce.

  Osobiście nie trawię podziału pożyteczne/niepożyteczne/szkodniki. Ale niestety pokutuje on wciąż i to nawet w podręcznikach szkolnych.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja dzisiaj po raz pierwszy w życiu widziałam turkucia - robi wrażenie! Mama Małgorzata.

  OdpowiedzUsuń
 4. To dość urocze stworzenie ale może zrobić niezłe spustoszenie w ogrodzie

  OdpowiedzUsuń