piątek, 29 kwietnia 2011

Samotek zmienny




Samotek zmienny (Reticularia lycoperdon) - piękny śluzowiec o kolistej, poduszeczkowatej zrosłozarodni w srebrzystobiałym kolorze. Szkoda, że wyrósł tak wysoko i nie dal się dokładniej sfotografować

środa, 27 kwietnia 2011

Knieć błotna



Knieć błotna (Caltha palustris) - wciąż jeszcze w miarę pospolita roślina terenów wilgotnych. Cieszmy się jej widokiem, bo podobno obserwowany jest duży spadek liczby jej stanowisk.

sobota, 23 kwietnia 2011

Biedronka oczatka



Oczatka (Anatis ocellata) to największa z występujących w naszym kraju biedronek. Jest chrząszczem leśnym, zamieszkującym głównie bory sosnowe.

piątek, 22 kwietnia 2011

Śledziennica skrętolistna



Śledziennica to niepozorna, ale bardzo ciekawa roślina charakterystyczna dla terenów podmokłych. To co uważamy za kwiaty śledziennicy – kwiatami nie jest! Rolę okwiatu pełnią wyłącznie działki kielicha, płatków korony brak. Kwiaty otoczone są złocistożółtymi liśćmi przykwiatowymi, które przywabiają owady.Interesujące jest również to, iż oprócz owadów śledziennica zapylana jest także przez ślimaki.

niedziela, 17 kwietnia 2011

Modrzew europejski



Trwa na dobre pora kwitnienia modrzewia. Warto zwrócić uwagę na niewielkie, ale za to bardzo efektowne kwiaty tego drzewa - różowe żeńskie oraz żółtawe męskie.

sobota, 9 kwietnia 2011

Mazury bez dziury! - protest przeciwko wielkiej żwirowni

Chrońmy unikalną przyrodę Mazur!

Jeśli tego lata będziesz na Mazurach, może spotkać cię niespodzianka, którą przygotowuje warszawski inwestor przy poparciu lokalnych władz. Będzie to gigantyczna żwirownia - dziura w ziemi o powierzchni około 200 hektarów - to tyle, co około 250 boisk piłkarskich! To wszystko w gminie Dźwierzuty, 30 km od Mrągowa.

W ciągu kilku lat ten spokojny i piękny rejon Mazur zostanie rozkopany i rozjeżdżony przez ciężarówki, a okoliczne jeziora mogą zacząć zanikać. Przyłącz się do akcji przeciwko budowie żwirowni prowadzonej przez lokalnych miłośników przyrody.

Ty tez możesz pomóc!
Wyślij email protestacyjny do Wojewody Warmińsko-Mazurskiego, pana Mariana Podziewskiego (wojewoda@uw.olsztyn.pl) i wójta gminy Dźwierzuty, pana Czesława Wierzuka (info@ug-dzwierzuty.pl).

przykładowy tekst emaila do Wojewody i Wójta:

Szanowny Panie,
Zgłaszam swój protest przeciwko lokalizacji żwirowni „Gisiel” w gminie Dżwierzuty. Inwestycja ta doprowadzi do degradacji wód gruntowych i środowiska naturalnego gminy. Konsekwencje działalności żwirowni pojawią się wkrótce i na długie lata zmienią Mazury z Krainy Tysiąca Jezior w krainę rozjeżdżonych dróg, kurzu, pyłu, hałasu i wypłoszonej zwierzyny. W ciągu kilku lat zniszczyć można to, co przyroda i człowiek tworzyli przez wieki. Takich Mazur nie chcę! Na takich Mazurach nie chcę wypoczywać! Liczę na Pana rozsądek i opamiętanie w trosce o zachowanie dziedzictwa narodowego.
Pozdrawiam, XXX

Po bieżące informacje na temat akcji zajrzyjcie tutaj.

piątek, 8 kwietnia 2011

Rusałka ceik



Rusałka ceik (Polygonia c-album) - jedna z mniejszych krajowych rusałek o mocno powycinanych brzegach skrzydeł. Swoją nazwę zawdzięcza białej plamce na spodniej stronie skrzydeł, która przypomina literę c. Często występuje u niej zróżnicowanie w ubarwieniu oraz w postrzępieniu skrzydeł.

wtorek, 5 kwietnia 2011

Kisielnica trzoneczkowa




Kisielnica trzoneczkowa (exidia truncata) - niesamowicie wyglądający grzyb, rosnący przeważnie na dębach. Występuje w ciągu całego roku, ale najczęściej od listopada do kwietnia. I jeszcze jedna ważna uwaga: ujęty na czerwonej liście grzybów wielkoowocnikowych zagrożonych w Polsce ze statusem "R - rzadkie". 

poniedziałek, 4 kwietnia 2011

Chrobotek


Kolejny piękny porost. Bardzo możliwe, że jest to chrobotek palczasty (cladonia digitata). Niestety gatunki rozpoznaje się na 100% tylko po cechach chemicznych.

niedziela, 3 kwietnia 2011

Rusałka żałobnik


Rusałka żałobnik (Nymphalis antiopa) to jeden z większych i ładniej ubarwionych motyli w naszym kraju. Bardzo płochliwy, tego udało się ująć praktycznie z marszu, gdy na krótką chwilę wylądował na leśnym zrębie.