czwartek, 31 marca 2011

Łosie





Podczas wczorajszej przechadzki po olsztyńskim Lesie Miejskim syn niespodziewanie natknął się na trzy łosie. Była to klępa z dwoma dobrze już wyrośniętymi młodymi. Niestety, pod ręką był tylko aparat w telefonie. Mimo sporej odległości i słabego sprzętu wyszły całkiem niezłe zdjęcia dokumentujące to spotkanie. Mile nastraja fakt, że tuż obok nas można jeszcze natknąć się na te wspaniałe zwierzęta.

środa, 30 marca 2011

Zgryzy bobrowe






Przepiękne zgryzy bobrowe nad Łyną, z  roku na rok ich przybywa. Bobry zwiększają swoją liczebność i  to cieszy.

Zdjęcia zgryzów dedykujemy Rado ;)

poniedziałek, 28 marca 2011

Wrośniak


Ładnie się usadowił na starym zgryzie bobrowym. Zdaniem zaprzyjaźnionej miłośniczki grzybów to może być wrośniak różnobarwny.

sobota, 26 marca 2011

Przylaszczka pospolita



Nieśmiało, mimo śniegu tu i ówdzie, ale ku naszej wielkiej radości pojawiają się już i na Warmii.

Leszczyna pospolita





Leszczyna pospolita (Corylus avellana) jest najwcześniej kwitnącą w Polsce rośliną drzewiastą; zakwitnięcie jej zwisających, żółtych kotek męskich już w lutym oznacza umowny początek przedwiośnia. Wyprzedza ono często aż o dwa miesiące pojawienie się pierwszych liści! O ile męskie kwiatostany leszczyny są powszechnie znane, to raczej nie każdy wie jak wyglądają jej kwiaty żeńskie. Mało kto zwraca na nie uwagę, ponieważ w odróżnieniu od kwiatów męskich są one pojedyncze i ukryte w pąkach tak, że na zewnątrz wystają tylko ich małe, różowe znamiona.

poniedziałek, 21 marca 2011

Kwiecewo


Fot. Sebastian Menderski

Rezerwat przyrody „Kwiecewo” położony jest na południowy-zachód od miejscowości Kwiecewo (województwo warmińsko-mazurskie, powiat olsztyński, gmina Świątki), położonej 6 km na południowy zachód od Dobrego Miasta. Obejmuje on polder o charakterze przeciwpowodziowym, powstały na miejscu osuszonego zbiornika. Zbiornik wodny Kwiecewo oraz jego najbliższe otoczenie stanowią obszar niezwykle cenny dla ptaków, płazów oraz ssaków.


Fot. Sebastian Menderski

Na polderze Kwiecewo stwierdzono gniazdowanie co najmniej 23 gatunków ptaków wodno-błotnych. Najcenniejsze z nich to rybitwa Białowąsa, rybitwa czarna, zausznik, perkoz rdzawoszyi, kropiatka, żuraw, cyranka, cyraneczka, płaskonos i błotniak łąkowy. W okresie wędrówek wiosennych i jesiennych obserwowano na tym terenie 58 gatunków ptaków wodno-błotnych, w tym aż 19 gatunków ptaków blaszkodziobych oraz 15 gatunków ptaków siewkowych. Na przelotach zatrzymują się tu m.in. łęczak, batalion, kszyk, bocian czarny, orlik krzykliwy, kania czarna, rybołów i wiele innych. Cenne są obserwacje takich rzadkich w tym rejonie Polski gatunków jak pliszka cytrynowa, świergotek rdzawogardły czy kobczyk.


Fot. Sebastian Menderski

W 2007 roku właściciel (najemca) terenu postanowił osuszyć teren i przekształcić go na łąki kośne. Spuszczenie wody poskutkowało wielkimi stratami wśród lęgów ptaków. Ponieważ sytuacja powtórzyła się w kolejnym roku, PTOP podjął działania w celu ochrony polderu. W 2009 roku część obszaru została objęta ochroną jako rezerwat przyrody; reszta pozostała użytkiem ekologicznym. Z powodów praktycznych nie zapewniło to jednak pełnej ochrony polderu, gdyż rezerwat objął jedynie grunty należące do Skarbu Państwa. W celu zapewnienia pełnej i skutecznej ochrony PTOP rozpoczął akcję wykupu pozostałych gruntów polderu Kwiecewo; docelowo mają one być włączone do rezerwatu. Oprócz trudności finansowych problemem jest również postawa właścicieli gruntów, często niechętnych sprzedaży.

Po utworzeniu rezerwatu głównym działaniem PTOP w kwestii polderu jest zbiórka funduszy na wykup gruntów od rolników oraz negocjacje z właścicielami w kwestii sprzedaży lub zamiany działek. Jedynym celem zbiórki jest wykup terenów pod poszerzenie rezerwatu. Więcej obejrzeć oraz przeczytać na temat tego cennego przyrodniczo miejsca można na stronie Ratuj Kwiecewo.

środa, 16 marca 2011

Mąklik otrębiasty



Kolejny porost, tym razem ładny okaz Mąklika otrębiastego (Pseudevernia furfuracea). Porost ten posiada plechę listkowato-krzaczkowatą lub tylko krzaczkowatą. Plecha jest koloru zielonkawo-popielatego lub szarego, od spodu o zróżnicowanej barwie, od białej do czarnej. Rośnie przeważnie w lasach, na korze drzew i martwym drewnie. Gatunek ten jest dosyć odporny na zanieczyszczenia. Na zdjęciach oprócz bujnego mąklika widoczna jest  również pustułka pęcherzykowata.

wtorek, 15 marca 2011

Pustułka pęcherzykowata



Porost o wdzięcznej nazwie Pustułka pęcherzykowata (Hypogymnia physodes) tworzy plechę listkowatą, mocno podzieloną na odcinki różnej szerokości, szarą lub szarozieloną, niekiedy brązowawo zabarwioną na końcach (szczególnie w miejscach o silnym nasłonecznieniu). Od spodu plecha jest czarna, tylko na obwodzie brunatna. Występuje pospolicie w rozmaitych środowiskach, m.in. na korze drzew, gałązkach krzewów, na murszejącym drewnie i na podłożu skalnym, w lasach i w zbiorowiskach nieleśnych. Gatunek ten preferuje podłoże umiarkowanie lub silnie kwaśne. Pustułka pęcherzykowata jest porostem najczęściej wykorzystywanym w lichenoindykacji, czyli wstępnej ocenie stopnia zanieczyszczenia środowiska.

poniedziałek, 14 marca 2011

Szydłosz



Nie sądziłem, że oznaczanie mchów jest takie trudne. Rozpoznanie roślin z tej gromady na "oko" i ze zdjęcia jest na 100% pewne tylko dla niektórych gatunków. Nie jest ich za wiele i może być ono błędne. Nie ma tu takiego komfortu jak w przypadku roślin naczyniowych. 

Okaz widziany na zdjęciach, zdaniem zapytanego briologa to najprawdopodobniej  szydłosz włosisty (Cirriphyllum piliferum), jednak pewne oznaczenie dałaby  tylko kontrola okazu w laboratorium przy użyciu binokularu i mikroskopu. Co prawda istnieją polskie internetowe fora miłośników mszaków, gdzie takie oznaczanie się robi, ale w wypadku mszaków jest to dość ryzykowne i może być obarczone sporym błędem.