środa, 18 maja 2011

Długoskrzydlak sierposz


Na gwiazdnicy ładnie wyeksponował się młody długoskrzydlak sierposz (Phaneroptera falcata). To nowy gatunek pasikonika na terenie naszego kraju. Od lat 90-tych następuje ekspansja tego owada z terenów śródziemnomorskich i Bałkanów w kierunku północnym.

9 komentarzy:

 1. naturalnie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja bym go wziął za niejakiego wątlika charłaja.

  OdpowiedzUsuń
 3. No właśnie nie widzę. Czym się właściwie różni ten obcy od starego dobrego wątlika?

  OdpowiedzUsuń
 4. Zapytałem o to fachowca,który oznaczył tego długoskrzydlaka i otrzymałem taką oto odpowiedz:
  "Samice wątlika pozbawione są skrzydeł, za to mają wyraźne, dość szerokie pokładełko; samiec zaś posiada krótkie, zredukowane (jakby sfałdowane) skrzydła o rudawej barwie oraz podobnie rudawe golenie i stopy. Natomiast starsze nimfy Phaneroptery posiadają skrzydła podłużne i czysto zielone, tegoż samego koloru są i odnóża. Poza tym mają dłuższe i bardziej zaokrąglone na dole przedplecze niż Leptophyes.
  Jeśli chodzi zaś o różnicę między młodymi larwami obu gatunków, to chyba najlepiej rozróżniać je po listewkach przedplecza (to te białawe linie) - Leptophyes ma je w zasadzie proste, tylko lekko łukowate, Phaneroptera wgięte w górnej części. Poza tym młodziutki wątlik ma bardziej kontrastowo ubarwione czułki - u Phaneroptery też są prążkowane, ale nie tak mocno czarno-białe jak u Leptophyesa."

  OdpowiedzUsuń
 5. No to wszystko jasne, poza tym, że młode prawie nie do odróżnienia, przynajmniej okiem amatora hobbysty ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. na moje oko to ów gatunek zasiedlał nasz kraj znacznie wcześniej niż się oficjalnie podaje - po prostu nie był wyróżniany. Dopiero wraz z upowszechnieniem się internetu i wymiany informacji na dużą skalę, rozpoczęto jego oznaczanie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Popytałem,ekspansja Ph. falcata jest faktem, była opisywana w literaturze entomologicznej.

  OdpowiedzUsuń
 8. No to wiemy na czym stoimy.

  OdpowiedzUsuń