środa, 16 lutego 2011

Atlas ssaków Polski

Powstaje atlas na temat rozmieszczenia ssaków w Polsce. Projekt bardzo interesujący, potrzebny i warty jak najszerszego rozpropagowania. Miejmy nadzieję,że rozwinie się w jak najlepszym kierunku. Więcej o tym pomyśle tutaj.

Sprawa zgłoszeń będzie dość oczywista dla gatunków jednoznacznie identyfikowalnych, np. bóbr, wiewiórka; natomiast dla np. drobnych gryzoni, konieczna będzie jakaś weryfikacja przez specjalistów.

Zgłoszenie obserwacji danego gatunku należy dokonywać mailem do osoby, która widnieje na stronie internetowej "Atlasu", jako koordynująca zbieranie danych dla gatunku. Priorytetem są informacje z kwadratów, w których jeszcze nie ma kropek (czyli nie ma tam jeszcze żadnych danych). No i ssaki pospolite, łowne, np. sarna, dzik, lis, raczej nie zgłaszamy, gdyż dane o ich występowaniu uzyskiwane będą na podstawie miejsc odstrzału przez myśliwych.

Zgłoszenie powinno zawierać następujące informacje:
1. czas obserwacji (wystarczy nawet sam rok)
2. miejsce obserwacji (miejscowość, lub jakaś najbliższa miejscowość. Dobrze byłoby też podać nr kwadratu atlasowego, który wyświetli się, gdy nieco powiększy się skalę mapy.
3. opis obserwacji (żywe zwierzę, zabity osobnik, charakterystyczne ślady bytowania, np. zgryzy bobrowe)
4. Imię i nazwisko oraz miejscowość, w której osoba zgłaszająca mieszka.

3 komentarze:

 1. Ciekawy plan i bardzo ważny, tak naukowo, jak i dla miłośników - no to teraz trzeba tylko odkopać notatki i poinformować kogo trzeba o widywanych zwierzakach - tylko jak ja odróżnię ryjówki od siebie to zaiste nie wiem a zdjęć niestety nie mam...

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetny projekt i bardzo profesjonalnie opracowany, chętnie się przyłączę.
  Oby więcej tego typu projektów się pojawiało, w Internecie drzemie wielka siła :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zachęcam z całego serca :)

  OdpowiedzUsuń