sobota, 18 grudnia 2010

Zenon Kruczyński - Farba znaczy krew


Książka ta to ciekawy punkt widzenia na temat myślistwa. Autor miał z polowaniem  do czynienia od dzieciństwa, więc z całą pewnością wie o czym pisze. Tutaj można obejrzeć wywiad z Zenonem Kruczyńskim. 

Notka wydawcy : Książka napisana przez człowieka, który po kilkudziesięciu latach uprawiania myślistwa przeszedł na drugą stronę barykady i stał się obrońcą przyrody i praw zwierząt. Zenon Kruczyński opisuje, jak został myśliwym, odsłania kulisy tego dwuznacznego hobby oraz ukazuje, jak to się stało, że zaprzestał zabijania zwierząt. Następnie rozmawia z psychoterapeutą, doświadczonym myśliwym, specjalistką od uzależnień, działaczką ekologiczną, mistrzynią zen, żonami myśliwych oraz z lekarką weterynarzem. Autor i jego rozmówcy próbują dowiedzieć się nie tylko tego, dlaczego mężczyźni polują, ale także bardziej ogólnie - dlaczego zabijamy zwierzęta, dlaczego niszczymy przyrodę. Książka ta mówi więc prawdę - często szokującą - o polowaniach, ale przede wszystkim uczy szacunku dla wszelkiego życia i pomaga odzyskać harmonię w obcowaniu z naturą.  (Słowo/Obraz Terytoria)

5 komentarzy:

 1. Myślistwo - snobistyczno atawistyczne hobby, dla ludzi u których arogancja gra pierwsze skrzypce a empatia poszła wyrzucić śmieci.

  Znam kilku myśliwych, z pracy i z sąsiedztwa. Czasami ciekawi ludzie, zazwyczaj jednak nadęte buraki.

  Jeszcze mniejsza gdy traktują myślistwo jako sposób na "ucieczkę od żony", lub nawiązanie ważnych dla kariery kontaktów. mierzi to, ale jest w jakiś sposób do zrozumienia, natomiast już całkiem nie toleruję pitolenia o "selekcyjnej" roli myśliwych!

  Kolejna rzecz nie do przyjęcia, to szarogęszenie się tych ludzi na terenach leśnych i śródleśnych.

  OdpowiedzUsuń
 2. ba u siebie na blogu uzył bym mocniejszych ;-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nigdy nie patrzyłem na to zjawisko w ten sposób (po prostu nawet nie myślałem o tym). Wywiad oglądałem z zapartym tchem (mimo wnerwiającej muzyczki w tle) - niesamowicie się słucha słów autora.
  Dzięki za pokazanie tej książki na stronie - pewnie inaczej nigdy bym się o niej nie dowiedział.

  OdpowiedzUsuń
 4. Cała przyjemność po mojej stronie ;)

  OdpowiedzUsuń