piątek, 25 kwietnia 2014

Czernidłak

Bardzo efektowne kwietniowe czernidłaki rosnące tuż przy drodze w lesie mieszanym. Być może jest to czernidłak srokaty (Coprinus lagopus) lub Coprinus jonesii, dla dokładnego potwierdzenia gatunku niezbędne byłoby w tym przypadku badanie mikroskopowe. 


wtorek, 22 kwietnia 2014

Ziarnopłon wiosenny

Ziarnopłon wiosenny (Ficaria verna) - zwany również jaskrem wiosennym lub pszonką, to płożąca roślina należąca do rodziny jaskrowatych, często spotykana w miejscach wilgotnych. Powszechnie uważana za trującą, gdzieniegdzie podaje się jednak, że młode liście zbierane wczesną wiosną przed kwitnięciem (ze względu na małe stężenie ranunkuliny) były kiedyś uważane za cenne źródło m. in. witaminy C, przez co wchodziły w skład wiosennych sałatek wzmacniających i oczyszczających.


poniedziałek, 21 kwietnia 2014

Łoś

Długo wyczekiwane spotkanie z łosiem w olsztyńskim Lesie Miejskim. Spokojnie objadał się młodymi leszczynowymi liśćmi, pozwalając podziwiać się przez spory okres czasu. To on oczywiście wyznaczał dystans oraz granicę obserwacji, którą z gracją zakończył w odpowiednim dla siebie momencie niespiesznie oddalając się w sobie tylko znanym kierunku.  



niedziela, 13 kwietnia 2014

Richard Long

Urodzony w 1945 roku w Bristolu Richard Long jest angielskim rzeźbiarzem, fotografem i malarzem, jednym z najbardziej znanych przedstawicieli brytyjskiego land artu. Od wielu lat uprawia tzw. sztukę ziemi podróżując po całym świecie i dokumentując ją fotograficznie. W twórczości swojej wykorzystuje najczęściej materiały dostępne w danej okolicy, dokonując tylko niewielkich zmian w krajobrazie. W efekcie powstaje sztuka tchnąca bezpośrednim odczuwaniem przestrzeni i krajobrazu, promieniująca niezaprzeczalnym spokojem i harmonią.

Tutaj można obejrzeć więcej prac tego artysty.





piątek, 11 kwietnia 2014

Wilson Alwyn Bentley

Wilson Alwyn Bentley (1865-1931) był farmerem z miasteczka Jericho w stanie Vermont, który zasłynął jako autor pierwszych znanych zdjęć płatków śniegu. Prekursor takiej fotografii, bo już w 1885 roku rozpoczął eksperymentowanie z uwiecznianiem kryształków śniegu przy pomocy urządzenia będącego połączeniem mikroskopu i wielkoformatowej kamery mieszkowej. Przyznać trzeba, że zdjęcia, które po sobie zostawił "Snowflake" Bentley wciąż posiadają niewątpliwy czar i urok.





środa, 9 kwietnia 2014

Bryan Nash Gill

Bryan Nash Gill (1961-2013) to amerykański artysta pochodzący z Connecticut, którego rzeźby, instalacje i rysunki powstawały pod bardzo silnym wpływem natury. Na szczególną uwagę zasługują jego drzeworyty odbite na wielkich arkuszach papieru przedstawiające poprzeczny przekrój drewna. Niby nic nowego, ale kolejny raz odkryte zostaje przed nami w ciekawy sposób bogactwo, niepowtarzalność i piękno form przyrody, czekające na nas czasami tuż pod ręką.





wtorek, 8 kwietnia 2014

Muchomor czerwony

Odurzające grzyby są osobnym plemieniem. Są bardzo silne, a kiedy rosną, podnosząc swe delikatne kapelusze łamią potężne pnie drzew. Grzyby tego gatunku rosną poprzez skały, roznosząc je na drobne fragmenty. Grzyby objawiają się odurzonemu w dziwnych formach, związanych w jakiś sposób z ich realnym kształtem. Jednym z nich jest na przykład człowiek z jedną stopą i jedną ręką, inny posiada bezkształtne ciało. Nie są duchami - to same grzyby. Ich liczba zależy od ilości zjedzonych grzybów. Jeśli człowiek zjadł jednego grzyba - zobaczy jednego, jeśli więcej- zobaczy odpowiadającą temu ilość grzybowych ludzi. Wezmą go pod ręce i przeprowadzą przez cały świat pokazując rzeczy realne i łudząc zjawami. Ścieżki którymi chodzą są bardzo zawiłe. Uwielbiają odwiedzać miejsca w których żyją umarli.

Polecam ciekawy tekst "Rola muchomora czerwonego w kulturach plemiennych dawnej Syberii", który w całości można przeczytać tutaj