piątek, 28 lutego 2014

Joe Hollis

Polecam kolejny, jak zwykle ciekawy i inspirujący wpis na stronie etnobotanicznej Marka Styczyńskiego. Tym razem bohaterem tekstu na Etnobotanicznie jest Joe Hollis i jego niezwykle interesująca wizja zrównoważonego Ogrodnictwa, która zwięźle zawarta została w jego "Manifeście rajskiego ogrodnictwa".

środa, 26 lutego 2014

Maria Immacolata Macioti - Mity i magie ziół

Drzewa, rośliny, kwiaty zawsze były obecne w wyobraźni rozmaitych ludów. Dostarczały pożywienia ciału i duszy. Od tysiącleci roztaczają wokół siebie indywidualne aury, magiczno-symboliczny czar. Niektóre kwiaty ulubiły sobie elfy, inne wróżki. W tradycji grecko-rzymskiej mamy oto dąb poświęcony Zeusowi; mirt o wonnych białych kwiatach, poświęcony bogini piękności Wenerze... Niektóre kwiaty dają życie i miłość – jak róże i fiołki, często towarzyszące pieśniom i biesiadom. Inne pod upajającym zapachem i aksamitną urodą ukrywają śmiertelne pułapki – jak irys – związany ze snem, nierzadko wiecznym, czy narcyz. Niektóre rośliny kwitną w środowisku wielkich religii, dość pomyśleć o lotosie, związanym głównie ze Wschodem i buddyzmem, o jemiole, przez długi czas uważanej za dar bogów, którzy z niebios zesłali ją na dąb. Może też była ona spermą dębu w każdym razie służyła jako panaceum na wszelkie choroby. Dalej mandragora, podobna ludzkiemu ciału, zrodzona jakoby w raju ziemskim bądź, według innych, u stóp szubienicy. Zapachy, talizmany, esencje astralne do dziś są wśród nas, towarzyszą znakom zodiaku, rozsiewają przyjazne i ochronne aury, bądź też wywołują, jak się wydaje, rozstania i animozje. Zerwanie kwiatu czy wybór jakiegoś zapachu nie jest aktem obojętnym...


Maria Immacolata Macioti – wykłada socjologię na rzymskim uniwersytecie Sapienza. Pośród głównych przedmiotów jej zainteresowań są wierzenia religijne i magiczno-sakralne. Badała „nowe ruchy religijne” pochodzenia orientalnego, współczesne formy magii. Spośród jej ostatnich publikacji wymieńmy: Fede mistero e magia. Lettere a un sensitivo (1993 ), Ll concetto di ruolo (1993 ), Il mmigrati in Italia (1993, wespół z Enrico Pugliese). Była redaktorem opracowań Per una societa multiculturale (1991) i Maghi magie nell'Italia di oggi (1991). Współpracuje z wieloma czasopismami specjalistycznymi. (Universitas)

Daniel Chamovitz - Zmysłowe życie roślin. Podręczny atlas zmysłów

Rośliny i ich zmysły? Czy to w ogóle możliwe? Owszem! W krótką podróż po świecie roślin, które widzą, czują, a być może nawet słyszą zaprasza ich wybitny znawca Daniel Chamowitz. Wyobraź sobie, że twoja ulubiona roślina na parapecie wie, że się do niej zbliżasz. Ba! Ona nawet wie, jaki kolor ma twoja bluzka czy spodnie. Dostrzeże każde zasłonięcie okna, zmianę światła słonecznego czy nowego sąsiada z doniczki obok. Kiedy stworzysz jej sprzyjające warunki, odwzajemni starania i być może zakwitnie lub zaowocuje. Możesz być pewny, iż nagłe obcięcie liścia czy łodygi zostanie odnotowane przez fiołka i nie pozostanie bez jego reakcji. Każdy kwiat i drzewo bez trudu wywącha zagrożenie ze strony pasożytów, ale również potencjalne pożywienie w postaci drobnych insektów. (Wydawnictwo W.A.B.)

A tutaj dla zainteresowanych blog Daniela Chamovitza w języku angielskim.

Wiosna!

Przedwczorajsza przylaszczka, wiosna powolnym krokiem wkracza na Warmię!