Bardzo sympatycznie wyglądająca i trochę ospała ścierwica (Sarcophaga sp.) podczas posiłku na mniszku.
U muchówek tych można zauważyć interesującą różnorodność strategii zdobywania pokarmu przez stadia larwalne. Larwy poszczególnych gatunków mogą żerować na różnych szczątkach organicznych (odchody, padlina), żywicielami mogą być także dżdżownice, ślimaki lądowe, owady oraz różnorodne ssaki z człowiekiem włącznie. W Polsce występuje około 130 gatunków ścierwic.
Ha, żuk GNOJARZ to przy niej pikuś ;-) Ścierwica, niezła nazwa, ale skoro adekwatna ;-) to niech i taka będzie :-)
OdpowiedzUsuńJa mam pośród grzybów gnojanki, to nie powinnam wybrzydzać, no nie?
W ładnym otoczeniu nawet mucha zyskuje na urodzie.
OdpowiedzUsuńps.
Czy to to samo co ścierwica mięsówka?
Początkowo myślałem,że to mięsówka,ale trochę poszperałem i teraz nie jestem już tego taki pewien,gatunki są podobno praktycznie nie do oznaczenia ze zdjęcia.W każdym razie bardzo podobna.
OdpowiedzUsuńNie znalazłem informacji, czym właściwie różnią się te gatunki. Zaczynam podejrzewać, że wyłącznie nazwą ;) Taki branżowy żart entomologiczny, żeby mogli się ponabijać z laików, a przy okazji rozpoznać swojaka ,,z dużej odległości" ;)
OdpowiedzUsuńCo do ścierwic to sądzę że mamy nie tyle do czynienia z gatunkami, co z odmianami, tudzież z zaobserwowanymi i opisanymi jako nowy gatunek mutacjami, które jednak nie miały swoich konsekwencji dla całego rodzaju.
OdpowiedzUsuń