piątek, 30 maja 2014

Graffiti z mchu

Świetny pomysł na organiczne graffiti z mchu (ang. moss graffiti). Wykonanie takiej żywej dekoracji nie jest zbyt skomplikowane, wystarczy spora garść żywego mchu (oczywiście miejskiego, porastającego np. jakieś stare mury), ok. pół litra piwa (niektórzy stosują jogurt lub maślankę) oraz łyżeczka cukru. Wszystkie składniki miksujemy do konsystencji mniej więcej farby olejnej i nakładamy w wygodny dla nas sposób na upatrzony mur czy ścianę w ocienionym miejscu. Przez kilka dni dobrze jest takie miejsce dodatkowo spryskiwać wodą dla zwiększenia wilgotności. Następnie pozostaje nam już tylko cierpliwie czekać na efekt naszej zielonej akcji.


środa, 28 maja 2014

Biegacz gładki

Biegacz gładki (Carabus glabratus) - groźny owadzi drapieżnik, jeden z większych biegaczy występujących w Polsce. Ten, spotkany wieczorem na leśnej drodze,  najwyraźniej po ciekawych przejściach w życiu.

środa, 21 maja 2014

Rdza

Ten interesująco wyglądający twór to grzyb, najprawdopodobniej rdza z gatunku Puccinia caricina - występująca bardzo pospolicie na pokrzywach.

wtorek, 13 maja 2014

Kasztanowiec czerwony

Kasztanowiec czerwony (Aesculus carnea) to wyhodowana w XIX w. w Niemczech krzyżówka europejskiego kasztanowca zwyczajnego z północnoamerykańskim kasztanowcem krwistym. Jest bardziej wrażliwy na mróz i wiosenne przymrozki od kasztanowca zwyczajnego, od którego kwitnie o ok. 2 tygodnie później. Odmiana ta rozpoczyna kwitnienie już w wieku około 10 lat i tworzy zazwyczaj niewielką ilość bardzo słabo kolczastych owoców. Taki widok cieszy oko i trzeba mu przyznać, że w porze kwitnięcia wygląda niezwykle efektownie.




piątek, 9 maja 2014

Fruczak bujankowiec

Fruczak bujankowiec (Hemaris fuciformis) to niezwykły motyl z rodziny zawisaków. Gatunek ten na miejsca swojego pobytu wybiera zwykle nasłonecznione miejsca na skrajach lasów liściastych i mieszanych,  polany, łąki oraz ogrody. Motyle pojawiają się najczęściej w maju i czerwcu, choć niekiedy również pod koniec lata. Pokarm pobierają błyskawicznie przemieszczając się z kwiata na kwiat, przy których zawisają niczym kolibry. Gąsienice żerują przeważnie na wiciokrzewach i śnieguliczce.


piątek, 2 maja 2014

Łuskiewnik różowy

Łuskiewnik różowy (Lathraea squamaria) jest nie wytwarzającą chlorofilu rośliną o bardzo ciekawej budowie i biologii, prowadzącą pasożytniczy tryb życia. Pasożytuje głównie na krzewach i drzewach liściastych, zapuszczając do korzeni swych żywicieli ssawki, którymi pobiera substancje organiczne i wodę. Przez przeważającą część roku przebywa pod ziemią i dopiero wiosną, w okresie od marca do maja na powierzchnię ziemi przebija się pęd na czas kwitnienia i zrzucenia nasion, który utrzymuje się jedynie przez ok. 2 tygodnie. Roślina ta pierwsze kwiaty zaczyna formować dopiero po 10 latach życia i co ciekawe, są ich dwa rodzaje - nadziemne, przeważnie owadopylne oraz podziemne, samopylne. Na łuskiewnika natkniemy się najczęściej w wilgotnych zaroślach i lasach liściastych.