czwartek, 21 czerwca 2012

Gary Greenberg





Gary Greenberg wykorzystując specjalne mikroskopy tworzy poprzez swoją mikrofotografię spektakularne krajobrazy rzeczywistości wykraczające poza nasze codzienne postrzeganie, ujawnia świat znajdujący się tuż obok nas jako pełen nowej i abstrakcyjnej formy, koloru i tekstury. Tak przedstawione zwyczajne z pozoru ziarenka piasku, kwiaty, żywność, komórki ludzkiego ciała a nawet piasek z Księżyca nabierają niesamowitego wymiaru. Tutaj można obejrzeć więcej równie interesujących zdjęć tego autora.

środa, 20 czerwca 2012

Marek Styczyński - Zielnik podróżny. Rośliny w tradycji Karpat i Bałkanów


W fascynującą podróż w świat głównie karpackich roślin, zabiera nas Marek Styczyński, mgr inż. leśnik i ekspert w zakresie ekologii terenów górskich. Autor od wielu lat zajmuje się etnobotaniką w kontekście poszukiwań głębokich związków pomiędzy kulturą tradycyjną i sztuką współczesną, a żywym, naturalnym środowiskiem. Książka napisana jest prostym, przystępnym dla każdego czytelnika językiem. (ruthenus)

"Książka zawiera wstęp do etnobotaniki (definicje, historia, znaczenie, przydatność, mity)  i jest autorską propozycją określenia kanonu roślin o ważnym miejscu w kulturze ludzkiej i mocy jej kształtowania dla obszaru Karpat i Bałkanów.  Około sto gatunków roślin opisałem w formie mini-biogramów z naciskiem na ich kulturowe znaczenie, a w książce łącznie wspominam grubo ponad 150 gatunków i odmian. W opisach kulturowych kontekstów starałem się wskazać na publikacje i różne podejścia badaczy od czasów najdawniejszych po współczesne sytuacje w rodzaju: bioartu, guerrilla gardeningu, hortiterapii, problemów z roślinami halucynogennymi itd. Dodatkowo, w kilku rozdziałach opisałem spacery, wycieczki i wyprawy szlakami roślin, co wpisuje książkę w nurt przewodników alternatywnych, ale wskazuje także na rozległe konteksty botanizowania." (etnobotanicznie)

czwartek, 14 czerwca 2012

Cofnik




Cofnik (Diaea dorsata) - pospolity pająk z rodziny ukośnikowatych, występujący w lasach i na ich obrzeżach, parkach oraz ogrodach. Jak widać potrafi doskonale  się maskować czyhając na swoje ofiary.

środa, 13 czerwca 2012

Aldo Leopold - Zapiski z Piaszczystej Krainy


"Dla nas, którzy stanowimy mniejszość, okazja zobaczenia dzikich gęsi znaczy więcej niż możliwość oglądania telewizji, zaś szansa na znalezienie sasanki jest prawem równie niezbywalnym, jak wolność wypowiedzi".

Aldo Leopold (1887-1948) - znany naukowiec, leśnik i badacz przyrody, wyjątkowy pedagog, filozof oraz utalentowany pisarz, uważany za jednego z twórców ekologii. Znany wielu ludziom na świecie przede wszystkim jako autor książki "Zapiski z Piaszczystej Krainy" (A Sand Country Almanac), obwołanej literackim zabytkiem w dziedzinie ochrony przyrody. Ta niezwykła książka charaktertyzuje się wyjątkową prozą poetycką, pełną wnikliwych przemyśleń i obserwacji praw jakimi rządzi się natura.

Książkę tę można nabyć tutaj pokrywając jedynie koszt wysyłki.

wtorek, 12 czerwca 2012

Zgrzytnica zielonkawowłosa



Zgrzytnica zielonkawowłosa (Agapanthia villosoviridescens) - dosyć często spotykany w naszym kraju chrząszcz z rodziny kózkowatych, przeważnie zasiedlający łąki i obrzeża lasów, pojawiający się od maja do sierpnia.

poniedziałek, 11 czerwca 2012

Dyblik liniaczek


Dyblik liniaczek (Siona lineata) - latający również w dzień motyl nocny, na miejsce swojego bytowania wybierający wilgotne polany, podmokłe łąki, zręby i nieużytki. Pojawia się od maja do lipca.