sobota, 25 czerwca 2011

Trzyszcz piaskowy


Trzyszcz piaskowy (Cicindela hybrida) jest bardzo zwinnym i ruchliwym drapieżnikiem, to jeden z najszybciej biegających owadów na świecie. Gatunek wybitnie ciepłolubny, jak wskazuje jego nazwa, na miejsca swego występowania wybiera najczęściej tereny piaszczyste i mocno nasłonecznione.

poniedziałek, 20 czerwca 2011

Czosnek winnicowy



W Polsce stwierdzono występowanie kilkunastu gatunków dzikiego czosnku. Jednym z nich jest czosnek winnicowy (Allium vineale), rosnący na poboczach polnych dróg i łąkach. Ma zastosowanie podobne  do czosnku pospolitego, jest jednak łagodniejszy w smaku.

sobota, 18 czerwca 2011

Modraszek ikar



Modraszek ikar (Polyommatus icarus) - czasami nazywany także mnogooczakiem ikarem, występuje pospolicie w naszym kraju w różnego rodzaju siedliskach. Żywi się przede wszystkim nektarem, ale często zaobserwować go można przy spijaniu płynów z wilgotnej ziemi.

środa, 15 czerwca 2011

Świtezianka błyszcząca


Świtezianka błyszcząca (Calopteryx splendens) - ważka występująca powszechnie, przede wszystkim nad rzekami i strumieniami. Samiec świtezianki błyszczącej ma zabarwioną tylko środkową część skrzydeł, natomiast u nasady i na końcach skrzydła są bezbarwne, przezroczyste, w odróżnieniu od świtezianki dziewicy, która ma skrzydła całkowicie zabarwione.

niedziela, 12 czerwca 2011

Niedźwiedziówka kaja



Niedźwiedziówka kaja (Arctia caja), zwana także niedźwiedziówką nożówką lub gosposią, to licznie występujący u nas motyl nocny. W razie zagrożenia gąsienice te spadają na ziemię zwijając się w kłębek i udają martwe. Posiadają włoski parzące, które mogą powodować reakcje alergiczne (pokrzywkę lub zapalenie spojówek).

środa, 8 czerwca 2011

Kuklik zwisły



Kuklik zwisły (Geum rivale) - pospolity w Polsce, rośnie w lasach i zaroślach oraz na wilgotnych łąkach. Ta niewielka i niepozorna roślina posiada bardzo ciekawe - zwisające, dzwonkowate kwiaty, które bardzo zyskują po bliższym przyjrzeniu się.

poniedziałek, 6 czerwca 2011

Ważka ruda



Ważka ruda (Libellula fulva) występuje najczęściej w północnej oraz wschodniej Polsce. Ubarwienie samca tej ważki zmienia się z czasem: z jaskrawopomarańczowego przebarwiają się w osobnika o czarnym tułowiu i niebieskawym odwłoku z czarnym zakończeniem. Młode, pomarańczowe samice także zmieniają z wiekiem kolor na znacznie ciemniejszy, brązowy.

środa, 1 czerwca 2011

Kosaciec żółty




We florze polskiej znane są cztery gatunki kosaćca. Największym pod względem rozmiarów jest kosaciec żółty (Iris pseudacorus) o okazałych i bardzo dekoracyjnych, żółtych kwiatach. W Polsce jest rozpowszechnionym gatunkiem, który pierwotnie występował w olsach. Obecnie spotkać go można nad różnorodnymi zbiornikami wodnymi i ciekami oraz na terenach podmokłych.