sobota, 28 maja 2011

Szeliniak świerkowiec


Szeliniak świerkowiec (Hylobius pinastri) to krępej budowy chrząszcz z rodziny ryjkowcowatych, brązowawy, z charakterystycznymi żółtymi plamami na pokrywach. Ma niecały centymetr długości, lata niechętnie, aktywny jest głównie nocą. Nie lubiany przez leśników, ponieważ należy do najważniejszych wrogów świeżo założonych upraw.

czwartek, 26 maja 2011

Pająk kwietnik


Podpowiedziano mi, że to samica pająka kwietnika (Misumena vatia). Ciekawe jest to, że pająk ten  potrafi zmienić kolor w zależności od miejsca przebywania oraz rodzaju owadów,  na które czatuje. Taka umiejętność to rzadkość wśród krajowych pająków. Znany jest również z tego, że podczas polowania skutecznie radzi sobie ze sporymi błonkówkami, co doskonale widać na zdjęciu.

niedziela, 22 maja 2011

Hurmak olchowiec




Hurmak olchowiec (Agelastica alni) to mały, bardzo pospolity chrząszcz z rodziny stonkowatych. Preferuje raczej wilgotne stanowiska, jak wskazuje nazwa z przewagą olszy, na liściach której larwy tego chrząszcza potrafią hurmem wykonać iście koronkową robotę.

piątek, 20 maja 2011

Jezioro Długie








Jezioro Długie położone jest w niewielkiej odległości od centrum Olsztyna. Niestety od lat 50-tych jezioro było odbiornikiem ścieków, co doprowadziło do jego całkowitej degradacji, w wyniku czego stało się znane jako jedno z najbardziej zanieczyszczonych jezior w naszym kraju! Na szczęście od lat 80-tych rozpoczęły się próby ratowania tego zbiornika zakończone ostatecznie sukcesem. Dziś znów wre w nim bujne życie. Tutaj można przeczytać trochę więcej na ten temat.

Na zdjeciach widoczny jest również nowy most na jeziorze, oddany do użytku na początku tego roku.

środa, 18 maja 2011

Długoskrzydlak sierposz


Na gwiazdnicy ładnie wyeksponował się młody długoskrzydlak sierposz (Phaneroptera falcata). To nowy gatunek pasikonika na terenie naszego kraju. Od lat 90-tych następuje ekspansja tego owada z terenów śródziemnomorskich i Bałkanów w kierunku północnym.

poniedziałek, 16 maja 2011

Kościół ewangelicki w Dźwierzutach








Kościół ewangelicki w Dźwierzutach zbudowano w końcu XIV wieku. Oparty jest na wzorach architektury późnogotyckiej. Po pożarze w 1693r. został gruntownie przebudowany i wzbogacony o elementy barokowe. Wnętrze kościoła posiada salowe, oryginalne ewangelickie wyposażenie. We wnętrzu na szczególną uwagę zasługują: ołtarz z 1599 r., ambona z 1675 r. oraz organy z roku 1750.

środa, 11 maja 2011

Szczawik zajęczy



Szczawik zajęczy (Oxalis acetosella) - zwany zajęczą kapustą, mocno rzucający się w oczy o tej porze roku. Roślina cieniolubna i pospolita w całym kraju w lasach i zaroślach. Nasiona tej niewielkiej rośliny wyrzucane są z  pękającej torebki na odległość przekraczającą nawet 2 metry. Liście szczawika są jadalne, można ich użyć do zakwaszania zup, a także jako składnik sałatek.

poniedziałek, 9 maja 2011

Jezioro Szczepankowskie






Pięknie usytuowane w lesie Jezioro Szczepankowskie, położone jest na Mazurach, miedzy dwoma miastami Biskupcem i Szczytnem. W okolicy stwierdzono występowanie około 110  gatunków ptaków oraz bogatą florę bagienno-leśną. W niedalekim sąsiedztwie jeziora znajduje się jedno z największych miejsc  jesiennej koncentracji żurawia w w płn-wsch Polsce (około 2,5 tysiąca sztuk). 

Nad brzegiem jeziora położony jest malowniczo niewielki ośrodek wypoczynkowy, na terenie którego można znakomicie wypocząć i przy okazji posmakować wyśmienitej kuchni.