sobota, 25 grudnia 2010

Ryf Mew

Ryf Mew to około 10-kilometrowa piaszczysta łacha o zmieniającej się szerokości przecinająca z północy na południe Zatokę Pucką. Mielizna ta dzieli cały akwen na dwie części: płytką Zatokę  Pucką Wewnętrzną  (Zalew Pucki) oraz dużo głębszą i większą  Zatokę Pucką Zewnętrzną. Dzięki swemu położeniu i budowie  tworzy swoisty ekosystem, który odgrywa istotną rolę jako m.in. ostoja ptaków a nawet potencjalne siedlisko fok szarych. Niestety, temu unikalnemu  obszarowi nie tylko na polskim wybrzeżu zagraża coraz bardziej zmasowany ruch turystyczny, czego przykładem może być wzbudzający kontrowersje wśród ekologów tzw. Marsz Śledzia. Więcej ciekawych informacji na temat tego niezwykłego miejsca można znaleźć  m.in. tutaj.
 

czwartek, 23 grudnia 2010

Wodniczka

Wodniczka jest najrzadszym i jednocześnie jedynym globalnie zagrożonym gatunkiem ptaka z rzędu wróblowych, występującym na kontynencie europejskim. Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków wraz z kilkoma innymi organizacjami pozarządowymi realizuje projekt ochrony wodniczki oraz jej siedlisk, znajdujących się przede wszystkim w rejonie Biebrzy. Ze szczegółami programu można zapoznać się szerzej na stronie www.wodniczka.pl 

Poniżej zamieszczam czteroczęściowy film OTOP-u ukazujący w przystępny i ciekawy sposób realizację całego przedsięwzięcia, mającego na celu ochronę m.in. tego niepozornego ptaka a także dotychczasowego ekosystemu doliny Biebrzy.







wtorek, 21 grudnia 2010

Karpie


W naszym kraju wciąż niewiele osób zna kulisy karpiowego biznesu. Cierpienie karpi nie ogranicza się do sprzedaży w sklepie czy transporcie w plastikowym worku między sklepem a domem . Najpierw jest hodowla, brutalne wybieranie zwierząt ze stawów i transport - najczęściej w bezwzględnych warunkach do sklepów. Tutaj można zapoznać się z akcją wartą zainteresowania i poparcia.

sobota, 18 grudnia 2010

Zenon Kruczyński - Farba znaczy krew


Książka ta to ciekawy punkt widzenia na temat myślistwa. Autor miał z polowaniem  do czynienia od dzieciństwa, więc z całą pewnością wie o czym pisze. Tutaj można obejrzeć wywiad z Zenonem Kruczyńskim. 

Notka wydawcy : Książka napisana przez człowieka, który po kilkudziesięciu latach uprawiania myślistwa przeszedł na drugą stronę barykady i stał się obrońcą przyrody i praw zwierząt. Zenon Kruczyński opisuje, jak został myśliwym, odsłania kulisy tego dwuznacznego hobby oraz ukazuje, jak to się stało, że zaprzestał zabijania zwierząt. Następnie rozmawia z psychoterapeutą, doświadczonym myśliwym, specjalistką od uzależnień, działaczką ekologiczną, mistrzynią zen, żonami myśliwych oraz z lekarką weterynarzem. Autor i jego rozmówcy próbują dowiedzieć się nie tylko tego, dlaczego mężczyźni polują, ale także bardziej ogólnie - dlaczego zabijamy zwierzęta, dlaczego niszczymy przyrodę. Książka ta mówi więc prawdę - często szokującą - o polowaniach, ale przede wszystkim uczy szacunku dla wszelkiego życia i pomaga odzyskać harmonię w obcowaniu z naturą.  (Słowo/Obraz Terytoria)

wtorek, 14 grudnia 2010

Dziki




Dziki w olsztyńskiej  dzielnicy Zatorze to już stali i lubiani bywalcy. Tym razem na wyciągnięcie ręki, tuż za naszym oknerm. Jedno jest pewne, niesamowicie ożywiają miejski krajobraz.