czwartek, 22 lipca 2010

Lecicha pospolita



Lecicha pospolita (Orthetrum cancellatum) to łatwa do zaobserwowania ważka pospolicie występująca na terenie Polski. Gatunek ten preferuje przede wszystkim wody stojące różnorodnego typu, czasami spotykany jest jednak również nad wodami wolnopłynącymi.

czwartek, 15 lipca 2010

Czerwończyk dukacik



Czerwończyk dukacik (Lycaena virgaureae) to pospolity w całym kraju motyl z rodziny modraszkowatych. Motyle dorosłe spotyka się na skrajach lasów, śródleśnych polanach i łąkach. Motyle dorosłe latają w dzień przy ciepłej pogodzie odwiedzając różnorodne kwiaty, gąsienice odżywiają się liśćmi szczawiu zwyczajnego i polnego.


Wiosną z jaj wylęgają się młode, ciemnozielone, pokryte żółtymi skośnymi smugami gąsienice, które żerują do początków czerwca. Przepoczwarczenie następuje w okolicy rośliny żywicielskiej, poczwarka jest brunatnawa, wisząca. W drugiej dekadzie czerwca zaczynają się wylęgać dorosłe motyle. Samica składa zimujące jaja pojedynczo na liściach roślin żywicielskich. Na zdjęciach uchwycone zostały samiec oraz samica czerwończyka dukacika.

środa, 7 lipca 2010

Karlik większy

 


Zdaniem zapytanego chiropterologa nietoperz widoczny na zdjęciu to młody karlik (rodzaj Pipistrellus), prawdopodobnie Karlik wiekszy (Pipistrellus nathusii), ale bez 100% pewności.

Karlik większy (Pipistrellus nathusii)  to nietoperz występujący w całej Europie z wyjątkiem Półwyspu Iberyjskiego, na północy sięga południowej części Wysp Brytyjskich i Skandynawii. W Polsce rozmieszczony bardzo nierównomiernie - na północy i północnym wschodzie jest najpospolitszym nietoperzem w większości kompleksów leśnych, natomiast na południu jest względnie rzadki i niewiele jest doniesień o rozrodzie. Latem kryje się w skrzynkach dla ptaków i nietoperzy, dziuplach drzew i budynkach. Z innych rejonów doniesienia o rozrodzie są nieliczne lub brak ich wcale. Zimowiska znajdują się w zachodniej i południowej Europie - gatunek ten odbywa długodystansowe (ponad 2000 km) wędrówki sezonowe.

wtorek, 6 lipca 2010

Lilia złotogłów



Lilia złotogłów (Lilium martagon) to jedna z najpiękniejszych dziko rosnących roślin, objęta ścisłą ochroną gatunkową. Występuje głównie w lasach liściastych. Częsta jest w polskich górach, rośnie w Sudetach i Karpatach, natomiast na północy kraju występuje bardzo rzadko. Nazwa złotogłów pochodzi od tego, iż lilia ta posiada  białą cebulę utworzoną z licznych, złocistych, zachodzących dachówkowato na siebie łusek.